Łazienka dla niepełnosprawnych i jej wymogi

Przystosowując łazienkę dla osób niepełnosprawnych powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów, które nam mogą wydawać się nieistotne a które znacznie ułatwią lub umożliwią korzystanie z niej. Pamiętajmy, że łazienka dla niepełnosprawnych musi być dostosowana do różnych schorzeń i dolegliwości.Bardzo ważnym elementem jest rozmiar…

Bardzo ważnym elementem jest rozmiar drzwi wejściowych tak, aby mogła przez nie swobodnie wjechać osoba poruszająca się na wózku, dlatego powinny mieć one najmniej 100 cm, dodatkowo nie powinny one posiadać żadnych progów czy schodków. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna posiadać odpowiednie wymiary, jej wielkość powinna umożliwiać swobodne manewrowanie i obracanie się na wózku. Już na początku ważnym elementem umożliwiającym korzystanie z takiej łazienki jest swobodne otwieranie do niej drzwi, dlatego klamka w postaci uchwytu powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości 80-85 cm. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być obowiązkowo wyposażona w uchwyty i poręcze, które powinny być montowane na wysokości podobnej wysokości, co klamka do drzwi.

Jeżeli chodzi o pozostałe elementy…

Jeżeli chodzi o pozostałe elementy to umywalka powinna być montowana na wysokości umożliwiającej swobodny wjazd pod nią wózkiem nie powinna być również montowana zbyt wysoko. Pozostałe elementy takie jak kran, ręczniki suszarki powinny być umieszczone w dostępnych miejscach. Lustro powinno umożliwiać przejrzenie się zarówno osobie siedzącej jak również stojącej. Reasumując łazienka dla niepełnosprawnych powinna być urządzona tak, aby osoba z niej korzystająca nie miała większych problemów w jej użytkowaniu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wiadomości z branży

Wideo na dziś